Bożonarodzeniowa włoska szopkaJednym z najbardziej charakterystycznych aspektów Bożego Narodzenia we Włoszech jest bez wątpienia szopka bożonarodzeniowa, którą jako pierwszy zaaranżował św. Franciszek w  1223 roku w Greccio.  To właśnie on zaprosił mieszkanców  do pobliskiej groty, w której był już przygotowany wyścielony słomą żłóbek i figurka Jezusa. Obok stajenki braciszkowie ustawili żywego woła i osła. W postacie Świętej Rodziny wcielili się mieszkańcy Greccio, którzy odegrali żywą scenę narodzenia. Franciszek pragnął w ten sposób przybliżyć prostym ludziom tajemnicę zbawienia.

Tradycja szopek bożonarodzeniowych przetrwała do dzisiaj i jest obok choinki najważniejszym elementem w  każdym włoskim domu. Włosi ubierają choinkę i przygotowują szopkę już 8 grudnia, w Święto Zwiastowania Najświętszej Maryii Panny( ustawowo dzień wolny od pracy). W budowie szopki biorą udział wszyscy domownicy, a sam proces tworzenia często poprzedzony jest poszukiwaniem i zakupem nowych elementów, bowiem włoskie szopki tworzone są przez lata. Rodzice z reguły przygotowują krajobraz szopki: góry, zabudowę czy strumyk. Dzieci natomiast, ustawiają postacie, zwierzęta, zagrody czy stragany. Nasza szopka, za sprawą moich córek jest w „ciągłym ruchu”, postacie zaglądają na stragany, a zwierzęta wychodzą z zagrody.

We Włoszech, wiele parafii organizuje wśród wiernych coroczne konkursy szopek betlejemskich. Dla dzieci, już sam w nich udział jest wielkim wydarzeniem.

Oto nasza domowa szopka:


W okresie świątecznym szopki betlejemskie ustawiane są prawie wszędzie: w kościołach, w centrum miasta, w szkołach i przedszkolach. Dzieci często przynoszą do szkoly czy przedszkola domowe figurki, gliniane dzbanuszki, wiązki drewna czy całe zabudowania, aby przystroić szopkę.

W tworzenie szopki często zaangażowane są całe miasteczka. Pontelongo, małe miasteczko niedaleko Padwy, może się poszczycić żywą szopką, która co roku jest powiększana i rozbudowywana. Na przestrzeni lat dorosła ona do rozmiarów małej wioski. Proszę, zwróćcie uwagę na zaangażowanie mieszkańców i niesamowitą dbałość o detale
Komentarze