środa, 8 października 2014

Brioszka dyniowa


Jesienne dynie są dla mnie najpyszniejsze: kuszą intensywnym aromatem i subtelnie drażnią kolorem. Nie pozostaje nic innego jak wykorzystać je w kuchni w każdy z możliwych sopsobów, od przystawki po deser!

Oczywiście dynia dyni nie równa. Odmian jest sporo, więc należy wybrać taką, która najlepiej odpowie naszym przygotowaniom. Do dzisiejszej brioszki użyłam purèe z dyni o słodkim smaku, oraz twardym i suchym miąższu, która po upieczeniu ma konsystencję ugotowanego ziemniaka.

Brioszka udała sie pysznie! Mięciutka, wilgotna i sprężysta ( to dzięki dodaniu mąki manitoba), na drugi dzień smakowała tak samo jak po upieczeniu! Idealna na śniadanie z domowym dżemem, czy popołudniową przekaskę.


Brioszka dyniowa

Składniki na dwie keksówki:
380 g mąki pszennej
380 g maki manitoba
200 g purèe z dyni*
20 g świeżych drożdży
100 ml letniego mleka
2 jajka
100 g miekkiego masła
80 gr cukru
Otarta skórka z cytryny

dodatkowo:
żółtko i łyżka mleka do posmarowania ciasta przed pieczeniem

Przygotowujemy zaczyn z drożdży. Drożdże mieszamy z kilkoma łyżkami lekko podgrzanego mleka, łyżeczką cukru, łyżką mąki i odstawiamy na 15 minut. Po tym czasie mieszamy wyrośnięty zaczyn, obie mąki, jajka,  pozostały cukier, mleko i skórkę z cytryny- wyrabiamy ciasto( łyżką/ręką lub mikserem z hakiem). Do dobrze wyrobionego ciasta dodajemy miekkie masło i  ponownie wyrabiamy przez około 5 minut. Następnie dodajemy ciepłe purèe z dyni i znowu dobrze wyrabiamy.Ciasto powinno być elastyczne i nie klejące do rąk. 

Umieszczamy je w misce, przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia na ok 1 ½ h. Wyrośniete ciasto wykładamy na obsypany mąką blat. W celu odgazowania ciasta, składamy je dwa razy na tzw kopertę. Nadajemy mu formę prostokąta. Prawy bok prostokąta zakładamy do środka, następnie lewy bok zakładamy na prawy. Tak samo postępujemy z dolnym i górnym bokiem. Ciasto lekko rozpłaszczamy. Całe składanie powtarzamy raz jeszcze. Ciasto dzielimy na pół. Każdą połowkę ciasta kroimy na 8 kawałków o takiej samej wielkości/wadze. Formujemy z nich kulki. Dwie keksówki o wymiarach 30 x11 cm wykładamy papierem do pieczenia. Na spodzie  każdej keksówki umieszczamy 8 kulek ciasta. Przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy da napuszenia ( ok 45 min). W miseczce roztrzepujemy żółtko z łyżką letniego mleka, delikatnie smarujemy wierzch ciasta. Wstawiamy do nagrzanego do 180 ° piekarnika i pieczemy 35 minut. 


Jak uzyskać purèe z dyni?

Najlepszym sposobem jest ugotowanie dyni na parze, w mikrofalówce, lub upieczenie w piekarniku. Wystarczy pokroić dynię na mniejsze cześci, usunąć pestki, włókna i taką nieobraną dynię ugotować na parze, czy w odpowiednim naczyniu w mikrofalówce. Dynię w piekarniku można piec na dwa sposoby: oczyszczone kawałki dyni położyć na blasze i piec w temp. 200° aż będzie miekka( sprawdzić widelcem), lub do brytfanki w której będziemy piec dynię wlać 3 mm wody, położyc na dno pokrojoną dynię i przykryć szczelnie folią aluminiową. Piec jak wyżej. Następnie wystarczy tylko łyżka oddzielić miąższ od skórki, przepuścić go przez praskę do ziemniaków czy warzyw, lub zmiksować na gładkie purèe blenderem.


9 komentarzy:

  1. Piękna :) i ma ten świetny żółty kolor od dyni, uwielbiam to!

    OdpowiedzUsuń
  2. Pyszne wypieki u Ciebie. Pozdrawiam i zapraszam również do Nas!

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękny kolor. Do tego jaka puszysta! :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Fenomenalnie prezentuje się po prostu!

    OdpowiedzUsuń
  5. Słonecznie żółciutka, mięciutka i puchata - po prostu idealna!

    OdpowiedzUsuń
  6. Ładny wypiek. Jaką inną mąką można zastąpić mąkę manitoba?

    OdpowiedzUsuń
  7. Nie bylo mnie kilka dni, a tu taka niespodzianka! Dziekuje za kazdy komentarz)

    @Lisia Kawiarenka, purèe z dyni oprocz cudownego koloru i delikatnego aromatu, nadaje brioszce cudownej wilgotnosci)

    @Konczi i Szpileczka, dziekuje! na pewno wpadne))

    @RedHead, dziekuje za wizyte)

    @Olga Pi, i rownie fenomenalnie smakuje :-)

    @gin, ma wszystko, co brioszka miec powinna) chociaz, tak sie zastanawiam, ze w niektorych przepisach zostawia sie ciasto do wyrosniecia na noc w lodowce... ciakawe czy jest inna?

    @Kuchnia domowa Ani, dziekuje) manitoba to dosc slina maka, o duzej ilosci glutenu. wydaje mi sie, ze mozna ja zastapic maka luksusowa , typ 550.

    OdpowiedzUsuń

  8. pysznie się prezentuje - pozdrawiam :-)

    OdpowiedzUsuń
  9. Dynia ostatnio króluje w mojej kuchni, a że wszyscy kochamy brioszki, to niedługo i Twoje zagoszczą na stole :)

    OdpowiedzUsuń